Jdi na obsah Jdi na menu
 


Móda pro baculky

15. 3. 2008 

Móda pro baculky (převzato z pritelkyne.cz)


V poslední době se začínají v módních časopisech objevovat plnoštíhlé modelky a s nimi specielní oblečení pro baculky od velikosti 38. Dříve si módní trend vytvořil ideál vychrtlé twigy a nutil ženy, aby respektovaly tento kurs.

Neplatilo tedy, kde je poptávka tam je nabídka, ale nabídka jim reklamními triky a hysterií hubenosti vnucovala svůj ideál ženské krásy.Ač se zdá, že módní návrháři začali konečně respektovat realitu a přizpůsobili nabídku poptávce, přeci jenom se zase v časopisech objevuje stejný typ baculky – vysoká, rovnoměrně zaoblená. Na ní existuje pouze jeden střih – volný, splývavý, který se liší pouze barevností vzorem a materiálem. Pokud se objeví v upnutých kalhotách, má ploché břicho a i stehna s hýžděmi nijak zvlášť nevykazují baculaté tvary. Bohužel módní kurs vychrtlic označuje ženy štíhlé za plnoštíhlé, které ve volných střizích vypadají jako boubelky.

Opět si módní návrháři vytvořili svůj ideál modelky baculky, který nerespektuje ani obliny nad velikost 44, ale ani různé tvary postav. Ne každá zaoblená žena měří přes 170 a ne každá je rovnoměrně silná. I když boubelaté partie představují převážně boky, stehna a hýždě, existuje několik typů oblých ženských postav. Rovnoměrně baculatá - větší prsa, boky, hýždě, stehna, břicho.
Větší stehna a hýždě, ploší břicho, menší prsa. Štíhlá nebo plnoštíhlá stehna a hýždě, tuk se usazuje převážně kolem pasu v břišních i zádových partiích (tvoří kolem pasu tzv. pneumatiku)
Každá žena potřebuje skrýt jiné problémové partie a zvýraznit své přednosti, jeden střih pro všechny nestačí. Závisí také na výšce postavy a na délce nohou. Když si boubelka měřící do 160 cm, se širokými boky a kratšími nohami oblékne kostým volného střihu s délkou sukně do půli lýtek, který má na sobě modelka v časopise, vypadá v něm jako zapadlý vlastenec, nebo jako by si půjčila oblečení od své starší sestry. Navíc ji tento střih rozšíří. Zrovna tak délka a střih sukně se musí přizpůsobit typu postavy.

Žena s krátkýma silnýma nohama a větším pozadím by rozhodně neměla nosit sukni střiženou do áčka z tužšího materiálu, který drží tvar. Pro tento ty postavy se hodí spíš kolová sukně ze splývavého materiálu s délkou pod kolena. I výše podpatků může udělat zázrak nebo naopak způsobit katastrofu. Menší boubelce vyšší podpatek opticky nohu zeštíhlí, ovšem z vysoké může udělat pochodujícího slona.
Zrovna tak volné plandavé bokové kalhoty nebo šaty volného střihu se nehodí pro tento typ postavy, protože ji ještě více rozšiřují. U kalhot je vhodnější mrkvový střih a u šatů princez střih. Některé baculky s typicky ženskými tvary – větší prsa, kulatější bříško, širší boky si mohou dovolit obepínající svetříky i džíny. Ovšem pozor, bokové kalhoty a trička nad pupík z nich se vylívají neforemné tuky, nepatří mezi estetická řešení, jímž by boubelka měla zvýrazňovat své přednosti.

Současná móda pro boubelky stále trpí vychrtlým komplexem a skrývá oblé partie pod volné střihy, jakoby oblé tvary byly stále tabu. Přitom ideál krásy představuje především otázku zvyku. Kdysi se hubené tvary považovaly za nežádoucí a boubelaté za krásné. Módní trend udělal z boubelek fuj a tisková i televizní média zahltila stránky a obrazovky hubenými modelkami, herečkami, zpěvačkami, moderátorkami apod. Lidé si tak zvykli na hubenost, jako na určují standard krásy. Když se z boubelek přestane dělat zakázané ovoce a média jim dají prostor, jistě by si lidé brzy opět zvykli na baculatější tvary a boubelky se postavily na rovnocenné místo vedle hubenďur. Je na čase, aby se ženské postavy začaly nazývat pravými jmény - hubené, štíhlé, plnoštíhlé a obézní. Kategorie štíhlá do velikost 38 a nad velikost 38 tlustá by už měla přestat strašit nejenom ženy, ale i módní návrháře.
Kdy konečně módní návrháři začnou respektovat realitu a přizpůsobovat se poptávce? Kdy přestanou svým zákaznicím diktovat ideál krásy? Měly by snad boubelky své postavy zase přizpůsobovat novému vzoru vysoké skoroštíhlé modelky?
Možná nastal čas, aby se ženy vzbouřily a vypověděly poslušnost módnímu diktátu.